Tehinguliigid

0 comments

Rahvusvahelises äris on kasutusel seitse tehinguliiki. Kõige levinum on väliskaubandus ehk eksport/import. Kuid kas alati on eksportimine kõige mõistlikum viis välisturul tegutsemiseks?

RAHVUSVAHELISE ÄRI TEHINGULIIGID

1. Väliskaubanduses (eksport, import);
2. Juriidiline esinduse asutamisel välismaal;
3. Ühinemisel või joint-venture tegemisel välismaa ettevõttega;
4. Litsentside ja frantsiisi müügil;
5. Oskusteabe müügil;
6. Ühisprojektides osalemisel;
7. Investeerimisel välismaale.

.

RAHVUSVAHELINE KOOSTÖÖ JA KNOW-HOW
(vastukaubandus, allhange, offshoring, lepinguline tootmine)

Koostööprojektides osalemine ja oskusteabe müük on mitmekesine ja raskesti määratletav tehinguliik. Siia alla võib liigitada praktiliselt kõik piiriülesed koostööd, mis teiste liikide alla üheselt ei sobi. Näiteks erinevad arenguabiprojektid või Euroopa Komisjoni Ühtekuuluvusfondi kaudu finantseeritavad majandusarengu projektid. Samuti võib siia alla liigitada kui keegi müüb oma vananenud tehnoloogia või ostab vahetuskaubana uue masina. Sellel tehingugrupil on mitmed teiste tehinguliikide tunnused, kuid moodustavad siiski omaette grupi.

VASTUKAUBANDUS

– barter;

– vahetuskaubandus (switch trading);

– vastuost (counter purchase);

– tagasiostmine (buyback); 

– tasakaalustamine (offset).

ALLHANGE

Allhange on lepinguline tehing kui üks ettevõte annab endast sõltumatule teisele ettevõttele teostada mingit äriprotsessi osa või toota kaupa, mida muidu tehti ise või mille vastu on tekkinud uus lisavajadus.

– allhankepartnerite otsimine;

– proovitööde koordineerimine;

– koostöölepingu koostamine.

LEPINGULINE TOOTMINE

Lepinguline tootja (Contract Manumacturer) on tootja, kes sõlmib tellijaga koostöölepingu, et toota sellele ettevõttele komponente või tooteid. See on allhanke vorm. Kui allhankes on tavaliselt mõlemad lepingupooled ise tootjad, siis lepingulises tootmises võib tellijaks olla tootmisega üldse mitte seotud tellija, vaid brändiomanik, tooteomanik või projektijuht.

– lepinguliste tootjate otsimine;

– proovitööde koordineerimine;

– koostöölepingu koostamine.

Investeeringutega kauplemine

INVESTEERINGUTEGA KAUPLEMINE
(investeeringute kaasamine ja väljumine)

Klassikaline arusaam investeeringutega kauplemisest on väärtpaberitega kauplemine. ITS on spetsialiseerunud ühele alaliigile – investeerimise tehingutele individuaalsesse äriomandisse. Nendeks on rahvusvaheline investeeringute kaasamine ja investeeringutest väljumise korraldamine. Mitte segi ajada IPO (Initial Public Offering) korraldamisega.

INVESTEERINGUTE LIGIMEELITAMINE

Aitame meelitada investeeringuid määratletud individuaalsete projektide raames. Ei korralda avalikke pakkumisi (IPO-sid). Kaasame välismaalt investeeringuid enamus-ja vähemusosaluste kujul erafirmade omakapitali.

Comments are disabled.